poniedziałek, 16 stycznia 2012

Dieta to niekoniecznie głód!

Istnieją skuteczniejsze sposoby na redukcję masy ciała niż tylko gwałtowna redukcja kaloryczna.
Oto niezawodne sposoby zwielokrotnienia efektów:
- regularne, systematyczne korzystanie z różnych form aktywności fizycznej

- spożywanie w ciągu dnia regularnych, częstych, mniejszych objętościowo posiłków.
*Dlaczego to ma takie znaczenie?
Po pierwsze, taki sposób odżywiania podwyższa tempo PODSTAWOWEJ PRZEMIANY MATERII (PPM) w organizmie. Szybsza przemiana materii = szybciej pozbywamy się tłuszczu.
Po drugie, organizm wydatkuje więcej energii na procesy termogenezy posiłkowej. Jest to pula energii, jaką organizm zyżuwa na przekształcenie pokarmu do postaci przyswajalnej (mechaniczna obróbka pokarmu, trawienie, wchłanianie, produkcja odpowiednich enzymó kierującyh tymi procesami). Logiczne jest to, że organizm ma większe wydatki, gdy spożywanych jest 5-6 mniejszych posiłków w ciągu dnia niż w sytuacji, gdy tylko 1-2 duże. Wszystkie te procesy, które składają się na termogenezę posiłkową, pochłaniają ok 10% dziennej puli wydatków energetycznych.
Po trzecie, jedząc posiłki często, dajemy organizmowi czas na mądre rozdysponowanie dostarczonym materiałem energetycznym. Gdy spożywane są 1-2 posiłki, które na skutek przedłużających się okresów głodu, są często bardzo obfite, organizm nie potrafi "na szybko" wykorzystać energii, którą dostarczają. Zresztą konieczność przetrawienia tak dużej ilości pokarmu znacznie obciąża organizm (stąd właśnie wynika owe przykre uczucie ciężkośc, senności powstające po ich spożyciu). W efekcie spożywania bardzo dużych posiłków powstaje pula kaloryczna, na którą organizm nie ma w danej chwili zapotrzebowania. Organizm człowieka nie lubi marnotrastwa, dostarczoną nadwyżkę kalorii skrzętnie przechowa w postaci tkanki tłuszczowej. Z tego względu nie da się najeść na zapas, czyli zamiast 3 posiłków zjeść 1 większy!

To Ty decydujesz o tym, czy twój organizm realizuje gospodarkę "oszczędzania" czy "mądrego wydatkowania" - stąd jeżeli spożywanie częstych, regularnych posiłków nie stanowi żadnego ograniczenia, wyrzeczenia dietetyczne, a jedynie drobną zmianę w codziennym planie spożywania posiłków, dlaczego nie skorzystaćz tego prostego zabiegu, który uchroni przed ryzykiem rozwoju tkanki tłuszczowej.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz